از بین بردن لکه های گوناگون از روی مبل

نکات مهم خانه تکانی
اسفند ۲۱, ۱۳۹۷
حقایق جالب نوروزی
اسفند ۲۱, ۱۳۹۷

از بین بردن لکه های گوناگون از روی مبل

لکه های روی مبل انوع گوناگونی دارند. ممکن است روی مبل شما لکه چربی یا شیمیایی یا جای رد قلم و خودکار مانده باشد. حتی ممکن است مبلمان شما به وسیله سیگار سوخته باشد. باید بگوییم که این مشکلات قابل رفع است.

یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن لکه های ایجاد شده روی مبل، استفاده از محلولی دست ساز است. قبل از هر کار، ابتدا با جاروبرقی خاک های مبل را بگیرید. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم ترکیب کنید. ترکیب جوش شیرین و سرکه معجزه می‌کند و سخت‌ترین لکه ها را هم از بین می‌برد. سپس پارچه ای مرطوب را به این محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید. از زیاد کشیدن روی پارچه خودداری کنید، زیرا ممکن است بافت و رنگ پارچه آسیب ببیند.

فقط قبل از استفاده، این محلول را روی گوشه ای از پارچه مبل امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ پارچه را از بین نمی برد. پس از تمیز کردن، با پارچه ای مرطوب، روی آن ناحیه را تمیز کنید تا اثری از محلول شست‌وشو نماند. آنگاه با پارچه ای خشک، رطوبت آن را بگیرید تا به مرور خشک شود.

شست و شوی مبلمان چرمی کمی با مبلمان پارچه ای متفاوت است. قبل از شروع شست و شو، ابتدا آن را گردگیری کنید تا کثیفی ها روی سطح مبل پخش نشود. سپس مبل را با برس نرم جاروبرقی تمیز کنید اما این کار را محکم انجام ندهید تا روی چرم را نخراشد. بعد روی آن را چک کنید تا در صورت وجود لکه، آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید. اگر لکه سختی روی چرم مبل ریخته باشد، آن را به آرامی با صابون بشویید اما آب زیادی به کار نبرید.

  • لکه زردی سیگار یا رد سوختگی

برای از بین بردن زردی ناشی از افتادن آتش سیگار روی پارچه مبل یا رد سوختگی می‌توان یک حبه قند را روی لکه بمالید و تا جایی ادامه دهید که لکه از بین برود. چنین لکه هایی را روی الیاف مصنوعی می‌توانید با آبلیمو پاک کنید. اگر جنس رویه مبل شما از پارچه کرکدار است با کمی شیر آن را خیس و با مقداری پنبه لکه آن را پاک کنید و در آخر با آب و صابون لکه شیر را هم از بین ببرید. برای از بین بردن این لکه ها همچنین می‌توانید از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید.

  • از بین بردن لکه جوهر خودکار

یکی از معمول ترین لکه هایی که روی مبل ها ایجاد می‌شود، لکه های ناشی از جوهر خودکار است. برای از بین بردن آن ابتدا پارچه مبل را خیس کرده، نمک روی آن ریخته و با پنبه آن را تمیز کنید. علاوه بر این می‌توانید از ترکیب آمونیاک و گلیسیرین استفاده کنید و پس از آن مبل را با آب و پودر دستی بشویید.

  • از بین بردن لکه چربی

برای پاک کردن لکه چربی روی مبل هم باید کمی محلول نمک و الکل روی آن بمالید. اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، راه ساده‌تری هم وجود دارد، با یک برگه کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

image_pdfPDF