اصول انتخاب و نصب پرده در منزل

خانه بزرگتر
آوریل 28, 2018
نکات خرید جهیزیه
ژوئن 19, 2018

اصول انتخاب و نصب پرده در منزل

خرید پرده برای منزل یکی از مهمترین و حساسترین بخش های خرید و چیدمان جهیزیه در منزل عروس خانم و آقا داماد به حساب می آید. با خواندن این مطلب متوجه می شوید که اصول ساده ای در خرید وجود دارد که باید آن ها را بدانید و رعایت کنید.

از کجا شروع کنیم؟

اگر هدف شما از نصب پرده پوشاندن و تاریک کردن اتاق است باید پرده های آستردار نصب کنید. اما اگر با نور اتاق هیچ مشکلی ندارید و پرده ها فقط حالت دکوری دارند پرده های بدون آستر نصب کنید. مزیت آستر این است که پرده ها را از نور آفتاب محافظ کرده و عمر ان ها را بیشتر می کند. به علاوه پرده را سنگین تر و شیک تر می کند.

جنس پرده؟

حال و هوار اتاق را در نظر بگیرید. برای یک فضای رسمی پارچه های ابریشمی یا مخمل مناسب هستند که برای تمیز کردن آن ها شستشوی خشک لازم است. البته برای این فضاها می توانید از ترکیب پارچه های ساتن و نخ یا ابریشم طبیعی و مصنوعی هم استفاده کنید که قابل شستشو هستند. برای فضاهای غیررسمی پارچه های کتان و مخمل می توانید استفاده کنید. البته پارچه های نخی هم مناسب هستند این پارچه ها برای هر دکوری مناسبند و حس لطافت و پاکیزگی می دهند.

رنگ؟

هنگام انتخاب پرده باید تصمیم بگیرید که آیا میخواهید پرده هم رنگ دکور باشد یا رنگی متضاد داشته باشد. اگر میخواهید هم رنگ باشد باید رنگ پرده را کمی پر رنگ تر یا کم رنگ تر از وسایل اتاق مثل فرش انتخاب کنید. اگر پرده بدون آستر انتخاب کرده اید که نور آفتاب از پشت پرده به داخل خانه می تابد رنگ پرده نیز به داخل خانه منعکس می شود. پس باید در انتخاب رنگ پرده محتاط باشید.

طرح؟

یک قانون کلی درباره طرح پرده ها: اگر مبلمان اتاق طرح دار است پرده ساده و اگر مبلمان ساده است پرده طرح دار انتخاب کنید. بیشتر سعی کنید طرح های ریز و نامحسوس مثل نقطه نقطه یا طرح ترمه. طرح های درشت کمی جسارت میخواهد.

طول پرده؟

اگر پایین پرده به کف زمین بخورد شیک تر و زیباتر است اما اگر با زمین فاصله داشته باشد کمی قدیمی و منسوخ شده است. در این جا دو قانون برای اندازه آورده ایم..

  • پایین پرده به موازات سطح زمین

این مدل پرده حالت کلاسیک دارد و برای پنجره هایی که دائما باز و بسته می کنید مناسب است. پایین پرده یا باید کمی به زمین بخورد و یا یکی دو سانت با زمین فاصله داشته باشد. این اندازه برای کافه رستوران ها بسیار مناسب است. به علاوه برای آشپزخانه و حمام.

  • پرده بلند و قسمتی از آن روی سطح زمین را بپوشاند

امروز پرده های بلند تر که ۲ الی ۷ سانتیمتر از آن روی زمین باشد شیک تر است. اگر اندازه های کف اتاق یک اندازه و همسطح نیستند بهتر است از گرده های بلند استفاده کنید تا به مشکل نخورید. پرده های بلند شیک تر و رمانتیک تر هستند اما نیاز به مراقبت بیشتری دارند. چون هر زمان که خانه را جارو می زنید مجبورید آن را دوباره مرتب کنید.

عرض پرده؟

عرض پرده باید حداقل دو برابر عرض پنجره باشد. اما اگر تصمیم دارید پرده را روی قاب پنجره نصب کنید باید یک و نیم برابر عرض پنجره پهن تر باشد.

چوب پرده؟

معمولا نصب چوب پرده کمی بالاتر از پنجره زیباتر است چون پرده بیشتر خودش را می اندازد. اما دو قانون کلی برای چوب پرده ها وجود دارد که به شرح زیر است.

  • چوب پرده بالاتر از پنجره؟

اگر میخواهید پنجره بلندتر به نظر برسد چوب گرده را حددود ۱۰ سانت بالاتر از پنجره یا در فاصله بین سقف و قاب پنجره نصب کنید.

  • چوب پرده پهن تر از پنجره؟

اگر چوب پرده را کمی پهن تر از پنجره در نظر بگیرید هم پنجره بزرگ تر به نظر می رسد و هم وقتی پرده ها باز است نور بیشتری به داخل اتاق می تابد. هر طرف به اندازه ۳۰ سانتیمتر پهن تر در نظر بگیرید.

image_pdfPDF