رنگ سال ۲۰۱۷
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶
کوسن
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶

انواع سبک در هنر

سبک کلاسیک: این سبک بر گرفته از آثار ادبی و هنری یونان و رم باستان می باشد و به سبک سنت گرایی نیز معروف می باشد. سبک کلاسیک دارای جزئیات و ریزه کاری های فراوان به صورت حکاکی و منبت کاری است.

سبک نئوکلاسیک : این سبک با حفظ فرم کلی سبک کلاسیک با عناصر مدرن ترکیب شده است و تلفیقی از قدیم و جدید بوجود می آورد.

سبک میینیمالیسم : سبک میینیمالیسم یا ساده گرایی هنری است بر پایه سادگی و پرهیز از پیچیدگی است از این رو به این سبک هنر موجز نیز می گویند . این سبک از هنرمندان روسی نشأت گرفته است و بعدها در کشورهای اروپایی و امریکا گسترش یافت . پیروان این سبک بر این باورند که با حذف تکلف ها و پیچیدگی ها وو استفاده از موارد ساده تر می توان کیفیت ناب فرم و فضا و رنگ را درک کرد.

سبک ماوریک : سبک دیگری به نام ماوریک وجود دارد که از نظم و قاعده خاصی پیروی نمی کند و از جمله سبک های مدرن به حساب می آید ، هنگام استفاده از این نوع سبک هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر نوع ابتکاری در آن مجاز است . در ساختار سبک ماوریک اغلب اجزا به صورت هم پوشان انتخاب می شوند.

سبک ژاپنی : ژاپنی سبکی است که در آن از دیوار های کم ارتفاع با سقف های سفالی استفاده می شود . از دیگر عناصر استفاده شده در سبک ژاپنی می توان به کوسن ها با میز های کوتاهش که زابوتن نامیده می شوند اشاره کرد . در این سبک از حصیر به عنوان کفپوش استفاده می شود و باغ آرایی در این سبک بسیارر چشمگیر است.

سبک چینی : این سبک به سبک های ایران ، بین النهرین و مصر نزدیک است و تنها سیستم معماری است که متریال اصلی آن چوب است. اساس این سبک بر رعایت اعتدال میان انرژی ها و پرهیز از بی نظمی و آشفتگی و به کار بردن بجای رنگ ها در محیط است . در سبک چینی از رنگ های قرمز ، سبز ، طلایی و مشکی بیشتر استفاده می شود.

سبک مراکشی : در طراحی این نوع سبک از ظروف رنگی ، کفپوش سفالی ، کاشی ، آثار فلزی ، سقف های تزئین شده با تبر ، سکوهای بیرون زده از دیوار و مبلمان پر منبت در طرح مشبک و همینطور تخت هایی که سایه بان دارند استفاده می شود. در این نوع سبک از رنگ های آبی ، سبز و سفید بیشتر استفاده می شود.

سبک مصری : این نوع سبک دارای عناصر منقوش و متنوعی است که این نوع سبک را پر از رنگ و لعاب کرده است ، ستون های قطور و پر از نقش و نگار ، پنجره های چوبی مشبک ، استفاده از سنگ های طبیعی همچون آهک و طاقچه هایی پر از مجسمه و لوازم تزئینی که از خود دیوار ساخته شده است از نمونه مشخصات این سبک است.

سبک هندی : همچون سبک های دیگر دراین نوع سبک نیز عناصری استفاده می شود که مختص این نوع سبک است ، این عناصر عبادتنداز : سوزن دوزی های ظریف ، چهل تکه ، شطرنج ها و قلیان های تزئینی و بویژه نقش شیوا ، گانشا ، لاکشمی و همینطور تصویر و یا مجسمه فیل که نشان دهنده سبک هندی می باشد.

سبک رم باستان : خصوصیات ویژه معماری و دکوراسیون سبک رم باستان استفاده از نقوش موزائیک بر دیوار ، آب نما ، استخر و سونا و همچنین استفاده از کاغذ دیواری بجای نقاشی های دیوار ی است. در سبک رم باستان مبلمان و صندلی جزء عناصر پر رنگی نبوده است.

سبک انگلیسی : این نوع سبک جزء اصلی ترین سبک ها در صنعت مبلمان سازی می باشد . مبلمان های این نوع سبک بر اساس اسامی اشراف و ملکه ها نام گذاری می شوند.

کوئین : مبلمان این نوع سبک پایه های قوس داری به شکل (s) دارند.

چندیل : پایه های این سبک به شکل پنجه گربه می باشد.

ویلیام مری : دراین سبک چوب ها به شکل (c و s) به کار می روند.

جورچین : دراین سبک از چوب هایی به رنگ ماهگونی و روکش های چوبی و کاغذ دیواری استفاده می شود.

هپل وایت : صندلی و مبل ها در این سبک تکیه گاهی شکل سپر یا قلب دارند.

باهاوس :  درصندلی و مبلمان این نوع سبک فلز به کار رفته است.

شرایتون : پایه مبل ، صندلی و میز این نوع سبک به صورت مارپیچی ویا استوانه ای شیاردار می باشند .

image_pdfPDF