گیاه آپارتمانی ۱ – بن سای گل کاغذی

مبلمان چستر را بهتر بشناسیم
اکتبر 28, 2018
گیاه آپارتمانی ۲ – آگلونما
نوامبر 25, 2018

گیاه آپارتمانی ۱ – بن سای گل کاغذی

درخت بنسای نوع خاصی از درختان نیست، حتی درختچه هم نیست. بنسای نام رشته ای ژاپنی است که شامل خلق یک درخت مینیاتوری شکل گرفته و رشد کرده بر طبق قوانین باستان می شود. روش های قدیمی هرس کردن ریشه ها برای کوچک نگه داشتن درخت و سیم کشی شاخه ها برای آنکه به رشد جهت داری برسیم، درختی کوچک خلق می کند که بسیار شبیه به درخت بالغ در طبیعت است.

گل کاغذی : Bougainvillea

بنسای ۱۰۰۰ سال پیش در چین آغاز شد: “بنسای” به معنا درخت روی سینی است. ژاپنی ها روند خلق آن را از زِن بودیسم اتخاذ کردند و از طریق آن این هنر اصلاح شد. در ابتدا، درختان بنسای فقط در صومعه های بودیست یافت می شدند، ولی بنسای تبدیل به هنری شد که اشرافیان از آن بهره می بردند و بعد از آنان به میان عموم مردم راه یافت. این گیاه در مناطق گرمسیری جنوب و جنوب شرقی به عنوان گیاه دیواری و سردرب و پارکینگ ها و در مناطق سردسیر در گل جا کاشت می گردد. گل های آن ریز و سفید رنگ است و آن اندامی که آن را به عنوان گل می شناسد، در حقیقت یک نوع برگ است و اندامی است که درعلم گیاهشناسی به آن (براکته) می گویند و زیبایی گیاه در حقیقت مدیون همین براکته ها است که به رنگ های قرمز اسکارلتی، قرمز شرابی، بنفش، سفید و چند رنگ بینابین از اواسط بهار تا اوایل پاییز زینت بخش حیاط منازل است.

بنسای جینسنگ فیکوس آسانترین بنسای برای پرورش است و می توان از آن شروع کرد. این درخت به نور کمی نیاز دارد بنابراین می توانید در محیط منزل از آن استفاده کنید به شرطی که در حد اعتدال به آن آب دهید و از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید، زیرا نور مستقیم برگ هایش را می سوزاند و از رشد آن جلوگیری می کند. معمولاً بنسای ها را فقط چند روز به داخل منزل می آورند و از زیبایی آن استفاده می کنند و اغلب در بیرون از منزل آنها را پرورش می دهند که نیازهای آن برآورده شود.

تعویض گلدان:

هر ۳ تا ۵ سال یک بار گلدان گل کاغذی تعویض و خاک آن نو می گردد. خاک کاغذی بیشتر خاک برگ یا هر خاک آلی دیگر تشکیل می دهد که حدود ۸۰ درصد آن خاک برگ و بقیه شن و سنگریزه هستند. زهکش خوب و مواد غذایی فراوان از خواسته های این گیاه است .

هرس:

حذف شاخه های اضافی در زمانی که گیاه نیمه خواب است انجام می شود. هرس تابستانه پس از گلدهی به صورت سنگین خواهد بود. جوانه هایی که در بهار ظاهر شده اند باید برای سفت شدن اجازه پیدا کنند؛ سپس چنان هرس گردند که فقط یک یا دو برگ باقی بمانند این شاخه ها در گلدهی بعدی حتماً دارای گل خواهند بود.

نکته دیگر در این بونسایی این است که چنانچه شاخه ها دیرتر هرس گردند گلدهی عقب می افتد و اگر زود هرس شوند رشد علفی و شاخه ها رو به ازدیاد می روند. با توجه به درجه حرارت و به طور کلی شرایط محیطی پس از یکی دو سال، تاریخ صحیح هرس به دست شما خواهد آمد.

آبیاری:

بستگی به نوع بنسای دارد و ممکن است به خاک خشک، مربوط یا خیس نیاز داشته باشد. برای گونه های استوایی بگذارید در دوره خواب زمستانی خاکشان خشک تر شوند و وقتی رشد فعال آغاز شد، بیشتر آب بدهید.

تغذیه:

بر اساس نیازهای درختان بنسای خاص، ولی اغلب بنسای های از کود خوششان می آید.

image_pdfPDF