تاثیر روشنایی در دکوراسیون

انواع پنجره
دی ۲۵, ۱۳۹۷
شال مبلمان
دی ۲۵, ۱۳۹۷

تاثیر روشنایی در دکوراسیون

روشنایی از عوامل مهم در دکوراسیون منزل و المانی شیک و کاربردی در منزل محسوب می شود نورپردازی نقش اساسی در ایجاد احساس تمایز در فضا داشته و حتی در زمانی که روشن نیست می تواند مانند اشیاء دکوری و مجسمه ای، فضا را به زیبایی آراسته و در هنگام روشنایی احساسی متفاوت از ترکیب رنگ ها و نورهای ایجاد شده در دکوراسیون پدید آوررد. لازم به ذکر است نور بر قسمت های مختلف دکوراسیون مانند رنگ سطوح و بافت متریال ها اثر گذاشته و می تواند نقش موثری بر تیرگی و روشنی فضا و همینطور بزرگی و کوچکی فضا داشته باشد به همین سبب، انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها و متناسب با آنها انتخاب رنگ نور متناسب می تواند تعادل را در فضا بیشتر کرد و احساس بهتری از فضا در ذهن افراد ایجاد کند.

نورپردازی صحیح می تواند یک مکان معمولی را بسیار با شکوه تر جلوه دهد و برعکس محیطی زیبا را کسل کننده و زننده نشان دهد. پس مهم است که هنگام دکوراسیون مراقب قواعد مخصوص نورپردازی محیط خانه باشید. طبق استاندارد های پذیرفته شده ترکیب نور مهتابی (سفید) به همراه نور خورشیدی (زرد) بهترین نور برای چشمان است که به سلامت چشم آسیب نمی زند و آزار دید برای افراد در محیط ایجاد نمی کند. رنگ سفید اگرچه می تواند محیط را دل باز تر و بزرگ تر نشان دهد، به تنهایی می تواند برای چشم آزار دهنده باشد و محیط را کسل کننده نشان دهد. نور زرد حس محبت، صفا و صمیمیت را القا می کند البته اگر به تنهایی در محیط کم نوربه کار رود می تواند احساس خمودگی ایجاد کند. پس می توان درصد های مختلفی از دو رنگ را برای قسمت های مختلف و زمان های مختلف در نظر گرفت. مثلا می توانید در شب ۷۰ درصد نور محیط را از نوع زرد و ۳۰ درصد آن را سفید انتخاب کنید.

همچنین نوع روشنایی که بسته به منبع تولید آن دارد می تواند متفاوت باشد. امروزه لامپ های مهتابی، هالوژن ها، آباژور ها و خیلی وسایل دیگر برای روشن کردن مکان های مختلف وجود دارند که هر یک کاربرد مشخص خود را دارند.

در آشپزخانه باید نور کافی و زیاد باشد. در طول روز بهتر است پرده ها را کنار بزنید تا نور طبیعی خورشید وارد آشپزخانه شود. از ترکیب لامپ های با نور زرد و لامپ های با نور سفید استفاده کنید تا علاوه بر داشتن روشنایی کافی چشمانتان اذیت نشود.

اتاق خواب مکانی دو وجهی است. معمولا از اتاق خواب هم برای استراحت و خواب و هم برای مطالعه استفاده می شود پس بسیار ضروری است که نور قابل تنظیم داشته باشد. به این ترتیب اگر پنجره های اتاق خواب بزرگ و به اندازه ی کافی نور گیر هستند باید از پرده هایی قطور تر و تیره تر استفاده کنید تا هر زمان از روز که مایل به استراحت کردن بودید بتوانید محیط را کاملا تاریک کنید.

اتاق پذیرایی و مهمانی نیز چند وجهی است. پس لازم است دارای سیستم روشنایی با قابلیت تنظیم شدت نور باشد. می توانید از آباژور های زینتی همراه با لوستر هایی که لامپ های زرد و سفید دارند استفاده کنید. قرار دادن شمع در برخی بخش های اتاق نشیمن نیز گزینه ی خوبی است که می تواند حس آرامش را به افراد القا کند.

راهرو ها نیز اگر نور غیر مستقیم، ملایم تر و کمتری نسبت به بخش های دیگر منزل داشته باشند، می توانند فضا را بزرگ تر نشان دهند و زیبایی کلی خانه را دوچندان کنند.

در محیط های کاری و اتاق کارتان حتما میزان نور سفید را بیشتر کنید، چون نور سفید باعث حس انرژی و شادابی می شود و فضای کاری شما را بسیار پرشورتر می کند.

image_pdfPDF