گره و رنگ چوب
سپتامبر 23, 2017
روانشناسی هدیه دادن انواع گل
سپتامبر 28, 2017

فوم و اسفنج

مشتریان در هنگام مراجعه به بازار از فروشندگان مختلف اصطلاحاتی از قبیل فوم گرم، فوم سرد، اسفنج یورتان، تسمه کشی، فنر لول، فنر زیگزاگ و … می شنوند. ما تصمیم گرفتیم توضیح کاملی درباره انواع فوم و اسفنج و زیرسازی های نشیمن و کاربرد آن ها در مبل های مختلف در این بخش بیاوریم.

اسفنج: ابر معمولی می باشد که در ضخامت های مختلف برای اکثر نقاط مبلمان استفاده می شود. مثلاً برای دسته های مبل و پشت مبل از اسفنج های نازک و برای کف مبلمان از اسفنج هایی مرسوم به اسفنج ۳۰ کیلویی یا اسفنج یورتان استفاده می شود که منظور از ۳۰ کیلویی در برخی موارد ۲۵ یا ۲۰ کیلویی دانسیته (چگالی) اسفنج می باشد. هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد در قسمت کف طول عمر آن بیشتر خواهد بود. یورتان هم نوعی اسفنج هست که در حال حاضر جزء برندهای معتبر در زمینه کف مبلمان می باشد.

فوم: از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ساخته می شود که انواع مختلف و گوناگونی دارد و در مبلمان و صندلی های اتومبیل استفاده می شود که به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت های متفاوت هستند. انواع فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند: فوم گرم، فوم سرد و فوم ویژه با ضخامت ۱۰ یا ۱۳ یا ۱۵ سانتی متر می باشد.

فوم گرم: فوم گرم در دمای بالای کوره پخته می شود. خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن است که البته این خاصیت به مرور زمان بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شود و به قول معروف بعد از چند سال جا می اندازد.

فوم سرد: در دمای کم یا با حرارت غیر مستقیم ساخته می شود که دمای کم، فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکول های این فوم می دهد و به این دلیل حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر بوده و نرم تر از فوم گرم می باشد. معمولا برای مبلمان راحتی در قسمت کف از فوم سرد استفاده می شود که به دلیل نرم بودن راحتی بیشتری دارد و طول عمر آن نسبت به فوم گرم بیشتر است.

فوم ویژه: فومی است که خواص فوم گرم و فوم سرد را به طور همزمان داشته باشد و از نظر سفتی و نرمی بین فوم سرد و گرم باشد.

قالب فوم: قالب فوم شکل ظاهری فوم است که می تواند به صورت یک طرف تخت و یک طرف به حالت محدب (عدسی) یا به صورت دو طرف تخت باشد.

الیاف ویسکوز: رشته های نازک پلی استری هستند که به اشکال ساده، کروی و یا حلقه ای تولید می شوند و در داخل تشک های کف و بالشتک های پشتی و داخل کوسن های مبلمان استفاده می شوند. از خواص ویسکوز نرمی و راحتی فوق العاده آن می باشد ولی به دلیل حالت ارتجاعی کمتری که نسبت به فوم و اسفنج داشته، برای کف مبلمان توصیه نمی شود.

فنر لول: فنرهای لوله ای شکل فلزی هستند که در داخل تشک ها استفاده می شوند. این فنر ها در زیر فوم و بین تسمه ها و گونی قرار داده می شوند. از فنر لول بیشتر برای مبلمان استیل استفاده می شود.

فنر زیگزاگ: فنر های زیگزاگی شکل فلزی هستند و سطح کاملاً مسطحی دارند که به همین خاطر در مبلمان راحتی استفاده می شوند.

تسمه کشی: از کش های نازک موازی با هم، با روکش پارچه و یا نایلونی ساخته می شود و در انواع مبلمان(راحتی و استیل) مورد استفاده قرار می گیرد. قبلاً به جای تسمه های کشی از تسمه های نخی غیر کشی استفاده می شد که با ترکیب فنر لول یا فنر زیگزاگ به کار برده می شد، تسمه کشی باعث می شود حالت ارتجاعی فوم بیشتر حفظ شود.

لایکو: ورق های نازکی از جنس پنبه و پلی استر می باشد که برای دسته ها و تکیه گاه و در بعضی موارد کف مبل، بر روی فوم استفاده می شود. لایکو هم مانند اسفنج هر چه دانسیته اش بالاتر باشد، توان تحمل فشار بیشتر را دارد و طول عمر کار هم بیشتر می شود.

به طور کلی در رویه کوبی انواع مبل های استیل و راحتی از اسفنج ، فوم و الیاف ویسکوز استفاده می شود برای دسته ها و پشت اکثر مبلمان از اسفنج با ورقه های نازک استفاده می شود و برای کف مبلمان استیل در حال حاضر فوم گرم، فوم سرد و یا فوم ویژه کاربرد دارد. البته استفاده از اسفنج یورتان باعث مقاومت و دوام بیشتر کار خواهد بود.

image_pdfPDF