رنگ بنفش
سپتامبر 3, 2017
لوستر
سپتامبر 14, 2017

نگهداری از مبلمان

هنگام خرید مبلمان بهتر است فضای خانه و همچنین رنگ سالن یا نشیمنی که قرار است مبلمان را در آن قرار دهید را درنظر بگیرید تا بتوانید مبلمان مناسب و هماهنگ با فضا را انتخاب کنیم. نگهداری درست از مبلمان بحثی مهم تر از خرید آن است. این کار در حقیقت نوعی هنر است زیرا اگر از مبلمان به نحوه صحیح نگهداری نشود باعث از بین رفتن آن می شود و مجبور می شوید تا هر سال مبلمان را تغییر دهید که این امر سبب ضربه به اقتصاد خانواده می شود.

اصل اولیه برای نگهداری از مبلمان آن است که مبلمان را از تابش شدید خورشید دور نگاه دارید زیرا نور زیاد سبب خراب شدن رنگ کار می شود و مبل صدمه می ببنید. اصل دوم آن است که وسایل را از منابع گرمایی مثل رادیاتور، شومینه و بخاری دور نگهدارید زیرا گرما سبب خشک و شکننده شدن چوب و چرم می شود. هوای سرد نیز آسیب های دیگری به کار می رسانند. پس بهتر است مبلمان را از گرما و سرمای زیاد دور کنید.

برای نظافت مبل های چوبی از دستمال خشک استفاده کنید و مبلمان چرم را نیز با پارچه خشک گردگیری کنید و بهتر است هر ۳ ماه یکبار با واکس چرم آن را واکس بزنید. در صورت ریختن مایعات روی مبل دستمال خشک را در محل گذاشته دقت کنید پارچه را رو رطوبت نکشید بلکه دستمال را رو رطوبت قرار دهید و اجازه دهید تا رطوبت را به خود جذب کند سپس باقی مانده رطوبت را با یک دستمال که رنگ نمی دهد کامل خشک کنید، اگر روی قسمت های چوبی مبل نیز ریخته بود با دستمال آنرا کامل خشک کنید سپس با ماده مخصوص آنرا پلیش کنید.

از نکات دیگری که برای نگهداری از مبلمان باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

  1. عدم گذاشتن اجسام سنگین و تیز روی مبلمان زیرا گذاشتن اینگونه اجسام روی مبلمان سبب خراب و پاره شدن مبل می شود.
  2. هنگامی که مهمان دارید از زیر بشقابی و رومیزی استفاده کنید و پس از صرف غذا نیز میز را تمیز کنید تا اگر مایع یا غذایی روی آن بود تمیز گردد تا جای آن نماند.
  3. مبلمان را در جایی قرار دهید که سطح صاف و یکنواختی داشته باشد. همچنین در زمان جا به جایی مبلمان آن را روی زمین نکشید زیرا این کار سبب آسیب به مبلمان و لق شدن پایه ها می شود.
  4. استفاده از روکش های پلاستیکی روی مبل ها در زمان طولانی سبب آسیب قسمت های چوبی مبل می شود.
  5. پولیش کردن ماهانه قسمت های چوبی مبلمان سبب طولانی شدن عمر وسایل شما می شود.
image_pdfPDF