چیدمان مبلمان
خرداد ۱۱, ۱۳۹۶
فنگ شویی
خرداد ۱۱, ۱۳۹۶

پرده

پرده یکی از عناصر اصلی دکوراسیون در خانه های ایرانی است. پرده علاوه بر ایجاد زیبایی در خانه می تواند عیوب دیوار و چارچوب پنجره ها را هم بپوشاند.
برای اینکه پرده های خانه تان ظاهری شیک و وزین داشته باشد به این نکته ها توجه کنید:

  1. مهم ترین نکته درباره پرده جنس پارچه آن است. برخی تصور می کنند تنها پارچه های حریر و توری برای پرده ، مناسب هستند. در حالی که بهتر است پارچه پرده سنگین باشد. البته سنگین بودن پارچه به معنای خشک و شق ورق بودن آن نیست. خیلی از پارچه های نرم وجود دارند که در عین نظافت دارای ظاهری محکم و باوقار هستند. همچنین پارچه پرده باید تا حدی انعطاف پذیر باشد که هنگام چین خوردن و آویزان شدن شکیل بوده و جلوه مناسبی داشته باشد.
  2. بهتر است پرده چندلایه داشته باشد. یک پرده تک نمی تواند جلوه خاصی داشته باشد. این لایه ها می توانند شامل پشت دری، آستر، والان و انواع شیدها باشند. انتخاب و تشخیص اینکه کدام لایه ها برای پرده خانه شما مناسب باشد به سلیقه شما بستگی دارد اما بهترین حالت نصب والان و پشت دری یا آستر است.
  3. هرچه پرده پرچین تر و متراکم تر باشد زیبایی بیشتری دارد. برای این منظور باید عرض پرده ۵/۱ تا ۲ برابر عرض پنجره باشد. چین پرده نباید کم باشد تا بتواند پنجره را به خوبی پوشش دهد.
  4. بعد از اتمام کار تزیینات و ریزه کاری ها را فراموش نکنید. مرتب کردن چین ها، استفاده از رواق های زیبا برای حاشیه والان و انتخاب و نصب گیره پرده های زیبا در زیباتر شدن نمای پرده بسیار موثر است.
  5. مواردی که گفته شد نکته های کلیدی هستند و شما می توانید هر طور که می خواهید طبق سلیقه خودتان کارهای دیگری انجام دهید اما تناسب پرده با رنگ و نوع چیدمان خانه را هرگز فراموش نکنید. پرده ها باید با سایر عناصر دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشند تا به زیبایی چیدمان خانه بیفزایند.

انتخاب پرده مناسب آشپزخانه‌

پرده‌های آشپزخانه به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های بیشتر نظیر ذرات روغن و چربی، زودتر از سایر پرده‌های خانه کثیف می‌شوند و باید دفعات بیشتری شستشو شوند. بنابراین پارچه‌ای را انتخاب کنید که در اثر شستشوی مکرر از فرم نیفتد و حالت اولیه‌اش را از دست ندهد.

انتخاب پرده اتاق خواب‌

در انتخاب پرده‌های اتاق خواب باید عوامل مختلفی نظیر سن، جنسیت، روحیه و علایق و سلایق مورد توجه قرار گیرند. برای مثال اگر قصد انتخاب پرده برای اتاق یک کودک را دارید، باید از پارچه‌هایی با رنگ‌های شادتر و همراه با طرح و نقش‌های بیشتر استفاده کنید. از سوی دیگر، پرده اتاق خواب را حتما باید با طرح و رنگ روتختی و سایر لوازم مثل کوسن‌ها، کلاهک آباژور و… هماهنگ کرد.
به طور کلی پرده‌های اتاق خواب قابلیت آن را دارند که متنوع‌تر انتخاب شوند، ولی باید به تاثیرات ناشی از رنگ‌های انتخابی در روحیه توجه کنید. برای مثال انتخاب رنگ قرمز تند در اتاق خواب چندان مناسب نیست؛ چرا که این رنگ محرک است و آرامش قبل از خواب را بر هم می‌زند.

پرده مناسب اتاق نشیمن و پذیرایی‌

به طور کلی چون پرده‌های این قسمت خانه بیشتر در معرض دید هستند، بنابراین باید ارزش مالی بیشتری داشته باشند. همچنین از نظر مدل هم باید رسمی‌تر انتخاب شوند. معمولا در انتخاب این نوع پرده‌ها از ترکیب ۲ تا ۳ مدل پارچه و هماهنگ از نظر رنگی استفاده می‌شود. از آنجا که در مدل‌های جدید پرده، از چند لایه استفاده می‌شود، معمولا لایه‌های زیرین را حریر یا تور انتخاب می‌کنند و از پارچه‌های کلفت‌تر به عنوان والان بهره می‌برند.
اغلب افراد از رنگ‌های خنثی مثل کرم، شیری یا قهوه‌ای کم‌رنگ، سفید یا طلایی در رنگ پرده استفاده می‌کنند، اما بهتر است رنگ پرده‌ها با رنگ مبلمان هماهنگ باشد. البته باید به رنگ فرش‌ها و تابلوها هم توجه کرد.
اگر از طرح‌های سنتی برای تزئین منزلتان استفاده می‌کنید، به دنبال پرده‌های پرزرق و برق امروزی نباشید. اگر ساختمانتان جنوبی است و از نور مستقیم آفتاب بهره‌مند نیستید و در نتیجه خانه‌تان تاریک به نظر می‌رسد، باید از رنگ سفید یا سایر طرح‌های روشن استفاده کنید. البته اشکال این پرده‌ها آن است که زود کثیف می‌شوند و ذرات گردوغبار روی آن مشخص است.

شستشوی پرده‌ها

بعد از بیرون آوردن گیره‌های پرده برای شستشو، جای آنها را با یک ماژیک یا لاک ناخن علامت بزنید. عوض شدن مرتب جای گیره‌ها فرم پرده را برهم می‌زند، اما با این روش براحتی می‌توانید گیره‌ها را جای قبلی‌شان نصب کنید.
اگر می‌خواهید پرده‌هایتان را از اتوکشی معاف کنید، آنها را زمانی که نم‌دار هستند آویزان کنید.
بدین ترتیب چروک‌های ریز آنها همزمان با خشک شدن باز می‌شوند.
همچنین اگر پارچه جدیدی برای پرده‌هایتان انتخاب کرده‌اید و فکر می‌کنید ممکن است آب برود، ابتدا آن را به مدت ۲۴ ساعت در آبی که ۲ قاشق نمک طعام در آن حل شده به صورت مچاله بخیسانید. سپس نسبت به دوخت و نصب آن اقدام نمایید.
این کار برای پارچه‌هایی که رنگ می‌دهند هم مفید است، چون باعث تثبیت رنگ هم می‌شود.

 

 

image_pdfPDF