استیل یا کلاسیک مساله این است
شهریور ۲۷, ۱۳۹۷
همه چیز در مورد لمسه کاری
شهریور ۲۷, ۱۳۹۷

چوب راش و گردو در مبلمان

مبل ها می تواند با چوب هایی از جنس مختلف تهیه و تولید شوند که معمولا دارای انواع مختلفی می باشند. چوب هایی که در تولید مبل کلاسیک و مبل سلطنتی استفاده می شوند دارای دو نوع دسته بندی: چوب نرم و چوب سخت می باشند.

چوب نرم: درختانی نظیر راش، کاج، صنوبر، سدر گفته می شود.

چوب سخت: ماهون (ماهاگونی)، گردو، افرا، بلوط، گیلاس، غان، ساج، پی کان اطلاق می شود.

بسیار واضح است که مبلمان و سرویس چوبی که با چوب هایی از جنس نرم ساخته می شوند به مراتب ارزان تر از چوب های جنس سخت می باشند اما چوب های سخت لزوما محمکتر و مقاوم تر از چوب های نرم نیستند و یکی از خواص چوب های نرم سبکی آنها بوده که در کار مبلمان باعث سبک شدن سرویس کار برای مشتریان و جا به جایی راحت تر مبلمان می باشد. اگر بخواهیم بیشتر راجب این دسته از چوب ها صبحت کنیم باید بگوییم که چوب های سخت به خوبی و آرامی می سوزند و ذغالی بادوام را به جا می گذارد. برگ های این دسته از درختان نیز پهن هستند و برگ آنها اکثرا در پاییز می ریزد. در چوب های نرم آتش تولید شده دارای حرارت زیادی است اما عمر کوتاهی خواهند داشت. مدل برگ این درختان به صورت سوزنی می باشد. و معمولا همیشه سبز هستند و در پاییز ریزش برگ ندارند.

چوب راش

چوب محکم و نیمه سنگینی می باشد و دارای موج های زیبا بوده و رنگ آن از کرم تا متمایل به قرمز می باشد. نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است. این چوب بافتی مقاوم در برابر حشرات و قارچ دارد. دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص ناشی از آن است. گرده بینه های درجه ۱ و ۲ راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسد و گرده بینه های درجه ۳ پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در ۶ ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است.

چوب گردو

چوبی بسیار زیبا و با بافت های ریز (که برای منبت کاری بسیار مناسب می باشد) پهن برگان دارای الیاف منظم و نامنظم با رگه ها و موج های زیبا سنگین، با دوام، سخت، با رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تیره و گاهی سیاه می باشد. (رگه های سیاه) و دارای نقوشی زیبا و جنسی بادوام می باشد. محل رویش گردو در ارتفاعات میان بند جنگلى شمال از آستارا تا گلى‌داغى و در غالب مناطق استپى است. این چوب نیمه سبک و سخت و مقاوم در مقابل فشار، خمش و کشش است. سختی گردو حدود ۸ از ۱۰ است. متأسفانه چوب گردو تا حدودی گران است و پیدا کردن تخته های بزرگ برای طرح های بزرگ نیز دشوار است. چوب گردو چوبی است که عالی می توان بر روی آن کار کرد و برای خاتم کاری و تزئینات خوب است. نمی توان چوب گردو را در نجاری ها یافت و اگر مقدار زیادی از آن مورد نیاز است باید به الوار فروشی ها مراجعه کرد.

بیشترین مصرف چوب گردو در کار های تزیینی و ساخت قنداق تفنگ ، کنسول ، کنسول ماشین های لوکس و منبت کاری سرتاج مبل های استیل ، تهیه روکش، خراطی ساخت مبلمان، ساخت آلات موسیقی، ساخت مبلمان، مجسمه سازی، منبت کاری و معرق کاری می باشد.

 

 

image_pdfPDF